شوش ميزبان روز جهاني حفاظت از بناها

30 فروردین 1395

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا، به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، سيداحمد محيط طباطبايي قائم مقام ايكوم (سازمان موزه ها) ايران گفت: با توجه به انتخاب شعار امسال كميته ايكوموس (شوراي بين المللي بناها و محوطه ها)، به شعار ميراث بناهاي ورزشي، مراسم بزرگداشتي با محوريت معماري ورزش در شوش برگزار مي شود.
او با اشاره به سابقه ورزش در كالبدهاي شهري و روستايي افزود: اينكه قديمي ترين فضاهاي ورزشي كشور كدامين هستند و نسبت اين بناها با كل بافت شهر در گذشته چگونه بوده ازموضوعاتي است كه در اين مراسم به آن پرداخته خواهد شد .
مشاور رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري در ادامه، پيشنهاد ثبت ورزشگاه امجديه را در فهرست آثار ملي به عنوان قديمي ترين استاديوم ورزشي تهران عنوان كرد .
همچنين عليرضا قلي نژاد معمار و عضو ايكوم ايران ديگر سخنران مراسم بزرگداشت روز حفاظت از بناها خواهد بود كه سخناني با موضوع چشم انداز فرهنگي ايراد خواهد كرد.
او با اشاره به شكل گيري مفهومي تحت عنوان چشم انداز فرهنگي در دهه 90ميلادي تصريح كرد: منظر فرهنگي - تاريخي بر تاباننده تعامل انسان با محيط پيرامون خود اعم از دست ساخته ها و محيط طبيعي است .
وي تاكيد كرد: تمامي آنچه به عنوان ميراث فرهنگي، تاريخي و طبيعي در حوزه هاي ملموس و ناملموس مي شناسيم زمانيكه در يك مجموعه قرار مي گيرند منظر فرهنگي تاريخي نام مي گيرند به نحوي كه حتي احساسي كه در يك محيط داريد و آن را ارزشمند تلقي مي كنيد منظر فرهنگي است .
روزجهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي در 29 فروردين 1361 خورشيدي(18 آوريل 1982) از طرف ايكوموس پيشنهاد شد و در بيست و دومين كنفرانس جهاني يونسكو در سال 1362 به تأييد رسيد. اين روز ويژه موقعيتي را فراهم مي‌آورد كه آگاهيهاي عمومي در باب تنوع ميراث جهاني، كوشش‌هاي لازم براي حفاظت از آن و همچنين توجه به آسيب‌پذيري آنها افزايش يابد.

منبع:ایرنا


1134
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش