عمليات كشاورزي در شهر دقيانوس ممنوع !

7 اردیبهشت 1395

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگي ايرنا، رييس پژوهشكده باستان شناسي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري سرپرست فصل چهارم كاوش ها در شهر دقيانوس جيرفت، اين شهر را يكي از شهرهاي مهم دوره اسلامي خواند و افزود: هسته اصلي شهر دقيانوس دوازده كيلومتر مربع است. 
وي بالاترين دوره شناسايي شده دراين شهر را دوره اسلامي دانست و تصريح كرد: در بررسي هاي سطحي دوره هاي پيش از تاريخ ، مفرغ و تاريخي در شهر دقيانوس شناسايي شده است. 
به گفته چوبك، شهر دقيانوس به دليل قرار گرفتن در كنار هليل رود از جايگاه ويژه اي برخوردار است و همواره در طول تاريخ محل زيست و استقرار بوده است . 
اين باستان شناس با بيان اينكه بيشترين برنامه كاري در چهار فصل گذشته در بخش اسلامي و دوره سلجوقي متمركز بوده است تصريح كرد: در فصل هاي پيش بخش هايي از حمام ، گذرگاه ها ، شبكه هاي آبرساني ، گورستان،بازار پشت حمام ، بخش مسكوني و مسجد جامع شهر،مورد كاوش قرار گرفت . 

**گچ بري هاي بي نظير و زيبا
چوبك با اشاره به انجام فصل پنجم كاوش در شهر دقيانوس اضافه كرد : مسجد جامع شهر دقيانوس داراي 6 هزار متر مربع وسعت و شاخص‌ترين بنا در اين شهر محسوب مي شود كه استفاده از گچ بري هاي بي نظير و زيبا در آن نشان از اهميت اين اثر باستاني دارد .
وي با اشاره به وجود يك شبستان ستون دار و مناره اي در جنوب شرقي اين مسجد افزود: در دوره سلجوقي تغييراتي در معماري اين مسجد داده شده كه از جمله آن مي توان به گچبري هايي با خط كوفي و تزييناتي با نقاشي هاي قرمز و آبي اشاره كرد.
چوبك با اشاره به شناسايي 4هزار متر مربع از اين محوطه تا سال 88 كه آخرين فصل كاوش در شهر دقيانوس بود تصريح كرد امسال به علت محدوديت زمان و اعتبارات تنها 2هزار متر مربع مشخص شد .

**مطالعات ژئوفيزيك همزمان با كاوش 
اين باستان شناس پيشكسوت در ادامه از انجام مطالعات ژئوفيزيك همزمان با كاوش خبر داد كه اين كار با همكاري كارشناسان دانشگاه توبينگن آلمان انجام گرفته است .
او گفت: به منظور شناسايي قلمرو مسجد جامع شهر دقيانوس نقشه محوطه با استفاده از كوآت كوپتر تهيه شده است. 
چوبك اين مسجد را برخوردار از اهميت بالايي در متون تاريخي دانست و تصريح كرد: به نظر مي رسد اين مسجد از بزرگترين مساجد جامع ايران در دوره اسلامي باشد كه شاهد تغييرات معماري در چندين دوره بوده است. 
وي با اشاره به اهميت حفاظت و مرمت اين محوطه تاريخي گفت : در اين فصل از كاوش به اين دليل كه به آثار معماري چنداني به غير از كف مسجد برخورد نكرديم كار حفاظتي خاصي انجام نشد و تنها كف با خاك پوشانده و محوطه از علف هاي هرز پاكسازي شد .
رييس پژوهشكده باستان شناسي اظهار داشت: سليماني مسئول پايگاه جيرفت در سال هاي گذشته اقدامات خوبي براي حفاظت از منطقه انجام داده بود ولي اين محوطه نيازمند يك طرح مطالعاتي و پيشرفته است تا بتوانيم با اجرايي كردن آن و سرپوشيده كردن مسجد جامع از صدمه ديدن آثار جلوگيري كنيم . 

**استقبال گسترده گردشگران 
وي با اشاره به انجام عمليات كاوش در ايام نوروز افزود :در اين مدت شاهد استقبال گسترده اي از گردشگران بوديم كه اميدواريم با مساعدت معاونت گردشگري ،معاونت ميراث فرهنگي ، برنامه ريزي و تأمين زير ساخت هاي گردشگري اين مكان به سايت موزه تبديل شود . 
چوبك با بيان اينكه كاوش در شهر دقيانوس را به عنوان يكي از پروژه هاي بلند مدت در پژوهشكده باستان شناسي دنبال مي كنيم تصريح كرد :اگر وقفه اي دوباره در انجام كاوش هاي باستان شناسي در اين محوطه صورت نگيرد شهر دقيانوس را به ثبت جهاني خواهيم رساند.
اين باستان شناس تعيين عرصه و حريم شهر دقيانوس را از اولويت هاي گروه باستان شناسي اعلام كرد و گفت :با انجام بررسي ها و مطالعات گسترده به منظور جلوگيري از تخريب بيش از پيش اين محوطه توسط مالكين منطقه در كوتاهترين زمان اين اقدام را عملي مي كنيم .
وي وجود هر گونه كشت سطحي در محدوده شهر دقيانوس را به دليل وجود آثار تاريخي روي سطح غير ممكن اعلام كرد و گفت :وجود ماشين آلات كشاورزي به اين محوطه تاريخي آسيب هاي جبران نا پذيري وارد خواهد آورد .

**كشاورزي بزرگترين خطر
او كشاورزي را بزرگترين خطري اعلام كرد كه شهر دقيانوس را تهديد مي كند و تصريح كرد : براساس متون تاريخي بخشي از آب هليل رود از شهر دقيانوس مي گذشته است كه بخشي ازشبكه آبرساني آن را در كاوش هاي پيشين كشف كرده ايم ولي انجام عمليات كشاورزي به بخش اعظمي از اين شبكه آبرساني صدمه زده است .
اين باستان شناس ، يكي از عوامل ديگر تخريب اين محوطه را استفاده از آجر هاي آن براي ساخت خانه ها روستايي اعلام كرد و گفت :خوشبختانه در حال حاضر با حضور يگان حفاظت از شهر محافظت مي شود . 
وي در ادامه دقيانوس را شهري ثروتمند خواند كه به همين دليل از نظر يافته هاي باستان شناسي بسيار غني تلقي مي شود .
بر اساس گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، چوبك گفت: كشف ظروفي ارزشمند از جنس چيني ، شيشه اي ، سفالي را نشان مي دهد طبق متون تاريخي شهر كهن جيرفت با مراكز تجاري جهان از قبيل هند، حبشه، چين و ارمنستان تبادلات بازرگاني داشته اند.
چوبك كوره هاي ساخت سفال و آجر ، خمره ها، پيكرك هاي انساني و...(تداوم هنر اشكاني و ساساني كه تا دوره سلجوقي ادامه داشته است ) را از ديگر يافته هاي باستان شناسان در شهر كهن جيرفت اعلام كرد و افزود:آثار به دست آمده از محوطه شهر دقيانوس هم اكنون زينت بخش موزه هاي كرمان و جيرفت است.
شهر كهن جيرفت بيش از 12 كيلومتر وسعت دارد و به اعتقاد باستان شناسان بررسي دقيق آن به بيش از صد سال كار مداوم نيازمند است.
اين شهر در زمان سلجوقي از قطب هاي تجاري و اقتصادي ايران با كشورهاي شرق محسوب مي شده و ماركوپولو جهان گرد مشهور ايتاليايي نيز در سفرنامه خود از شهر تاريخي دقيانوس به عنوان يك شهر بزرگ و پرشكوه ياد كرده است كه در زمان گذر وي از اين شهر در سده هفتم هجري به علت يورش متعدد غوزها و غارت آن به ويرانه اي تبديل شده بود.

منبع:ایرنا


1229
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش