خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا در تضاد با اقتصاد مقاومتی است

1 شهریور 1395

دبیرخانه نخستین همایش بین المللی شیمی ایران: نادر قاضی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اعمال فشار برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس، افزود: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تمام دستگاه ها باید برای اجرای درست اقتصاد مقاومتی و رسیدن به اهداف آن بسیج شوند، نه این که برای ضربه زدن به پایه های اساسی اقتصاد اصرار کنند.
به گزارش ایرنا، امروز (دوشنبه) قرار است موضوع خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا با حضور فعالان صنعت پتروشیمی در شورای رقابت بررسی و نسبت به آن تصمیم گیری شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بحث خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، غیرمنطقی است، تاکید کرد، قیمت ها و روند معاملات در بورس کالا شفاف است.
قاضی پور ادامه داد: بازار محصولات پتروشیمی پس از عرضه این محصولات در بورس کالا به تعادل رسیده است و بنابراین خروج حتی بخشی از معاملات پتروشیمی از بورس، بازار را آشفته و شرایط را پیچیده می کند.
عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه با خروج محصولات از بورس کالا پای دلالان و رانت به بازار پتروشیمی باز می شود، گفت: اگر تلاش هایی برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس صورت می گیرد، تحت فشار دست اندرکارانی است که از شفافیت معاملات بورس کالا متضرر می شوند. 
قاضی پور تاکید کرد: اگر در بورس کالا کم و کاستی هایی دیده می شود، باید از سوی فعالان و مسوولان مربوطه مرتفع شود، این کاستی ها، عامل بر بهم ریختن نظم بازار نیست و باید با حمایت از سازوکار بورس، زمینه تامین نیاز آسان تولیدکنندگان به مواد اولیه را فراهم کنند.
وی با بیان این که اگر توزیع مواد اولیه به صورت منطقی بین خریدان انجام شود دیگر جای هیچ شکایتی باقی نمی ماند، گفت: شفاف سازی اقتصاد به ویژه در بازارهای مالی یکی از بندهای مورد تاکید برای تحقق اقتصاد مقاومتی است که به طور حتم رویکرد کلی دولت نیز همین سیاست است.
پیش از این، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت و گو با ایرنا به مخالفت قاطع دولت و مجلس با خروج پتروشیمی ها از بورس کالا اشاره کرد و گفته بود: همچنان خبرهایی درباره ادامه تلاش برخی افراد برای خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا به گوش می رسد که این تلاش ها جای تعجب دارد.
به گفته وی چارچوب معاملات در بورس کالای ایران مشخص است و این بازار کالایی منسجم، بر مبنای شفافیت بنا شده و این که عده ای با بهانه های مختلف به دنبال خروج بخشی از محصولات از بورس کالا هستند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
وی افزوده بود: همچنین بورس کالا مدام با فعالان صنایع در ارتباط و تعامل نزدیک است و توانسته خواسته ها و نیازهای آنها را برای وظایف خود برآورده کند؛ برای مثال امروز در کنار معاملات نقدی، معاملات «سلف» و حتی قراردادهای بلندت مدت نیز در بورس کالا انجام می شود به این ترتیب مشخص می شود افرادی که همچنان به دنبال خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا هستند، خواسته هایی دارند که فقط در بازار غیر شفاف خارج از بورس برآورده می شود.
پورابراهیمی با بیان این که خروج معاملات پتروشیمی از بورس زمینه بازگشت رانت های کلان و ضربه زدن به پایه های اقتصادی کشور در شرایط حساس کنونی را مهیا می کند، گفته بود: با همه این تفاسیر، باید عنوان کرد تجربه سال های گذشته معاملات بورس و بررسی بهانه های مطرح شده درباره این بازار به اینجا ختم می شود که بورس کالای ایران به دلیل ایجاد شفافیت در معاملات محصولات پتروشیمی، منافع عده ای که موافق شفافیت نیستند را به خطر انداخته است و آنها هراز گاهی سعی دارند با نفوذ و برخی ارتباطات، برگ بازار پتروشیمی را به سود منافع شخصی خودشان ورق بزنند که بدون شک موفق نخواهند شد.
به گزارش ایرنا، عرضه محصولات پایه مانند محصولات پتروشیمی در بورس کالا، سبب شفافیت معاملات شده و جلوی انحصار و رانت را می گیرد.
در ماه های اخیر، بخشی از فعالان بخش بالادستی صنعت پتروشیمی، خواستار خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا شده اند و فعالان بخش پایین دستی نسبت به این فشارها انتقاداتی مطرح کرده اند. همایش شیمی ایران با هدف

ارائه جدیدترین یافته های پژوهشی در زمینه شیمی و کلیه گرایش های آن در دی ماه سال جاری برگزار می گردد.

برچسب: نخستین همایش بین المللی شیمی ایران، شیمی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی، بیو شیمی، پلیمر های معدنی، سینتیک و مکانیسم واکنش های معدنی، سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی، شیمی آلی فلزی، نانوشیمی، الکتروشیمی ترکیبات معدنی، نفت ، گاز و پتروشیمی، خوردگی، شیمی دارویی، کاربرد شیمی در صنایع غذایی، کاربرد شیمی در محیط زیست، فیتو شیمی، نانو ذرات، نانو و صنعت، روش های سنتز و شناسایی نانو ساختار ها، کنگره بین المللی شیمی، شیمی ایران


542
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش