کشف سازه معماری از دوره تاریخی در تاکستان

29 شهریور 1395

واحد خبری دومین کنگره بین المللی گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی از انجام دو فصل کاوش باستان شناختی در محوطه تات 2  علاوه بر کشف تکه سفال های شاخص و عطردان شیشه ای دوره تاریخی ، ظرف خمره ای شکل با علامت و خط پهلوی ساسانی و سازه معماری از دوره تاریخی منجر شد.

محمد بهرام زاده سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 تاکستان استان قزوین گفت: در فصل اول این کاوش در اراضی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان که در سال 1393 صورت گرفت، سازه معماری بی نظیری از دوره تاریخی به دست آمد. 
او افزود: این مجموعه از فضاهای حوض مانند با اندود گچی، آبراهه هایی که حوضچه های کوچک را به حوض عمیق در مرکز مرتبط می ساخت تشکیل شده است. 
این باستان شناس با بیان اینکه در فصل اول هیأت کاوش با پلان منظمی از دیوارهای خشتی با اندودی از گچ مواجه شد اظهار کرد: باستان شناسان با مطالعه بیشتر به کارکرد محوطه به عنوان محوطه کارگاهی با نام چَرخُشت دست یافتند. 
او با اشاره به اهمیت سازه به دست آمده از نظر قدمت و کاربری تصریح کرد: با پیگیری های پژوهشکده باستان شناسی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، حمایت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و ریاست وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان در سال 1395 فصل دوم کاوش باستان شناختی دراین محوطه با فاصله زمانی 2سال شروع شد. 
وی ادامه داد: در فصل دوم ابعاد ترانشه ای که در فصل اول ایجاد شده بود (4.5×4.5 متر) به 10×10 متر گسترش داده شد که بر اساس گسترش معماری و پیگردی آثار معماری بدست آمده، مرحله به مرحله صورت گرفت. 
به گفته بهرام زاده در این مرحله از پیگردی و کاوش محوطه تات 2، ادامه دیوارک های خشتی که چارچوب حوضچه‎های کوچک را تشکیل می دهند شناسایی شد، علاوه بر این با تکمیل فضاهای شناسایی شده در فصل اول دیوارهای خشتی اصلی بنا نیز به دست آمد.
وی با بیان اینکه این دیوارها به ضخامت حدود یک متر از خشت هایی به ابعاد 20×20×7 و 25×25×8 سانتی متر ساخته شده اند گفت: فضای کارگاهی در جهت شمال غربی-جنوب شرقی ساخته شده است. 
این باستان شناس افزود : ورودی فضا در ضلع جنوب شرقی به عرض 1.5 متر با درگاهی 1 متری قرار گرفته که با ورود به بنا، مستقیماً وارد فضای اصلی و مرکزی می شویم این فضا به شکل مستطیل بوده و حوض اصلی مدور به عمق 195 سانتی متر در مرکز آن قرار دارد.
بهرام زاده با اشاره به وجود دو حوضچه مستطیل شکل در شمال و غرب بنا و جداشده با دیوارک های خشتی از حوض مرکزی افزود: این حوضچه ها به واسطه آبراهه هایی به عرض 10 سانتیمتر به حوض مرکزی متصل می شوند.
سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 گفت: در گوشه جنوب غربی بنا نیز حوضچه کوچکی تعبیه شده که بیضی شکل است، عمق این حوضچه 70 سانتی متر بوده و حوضچه مستطیل شکل غربی بنا با آبراهه به این حوضچه کوچک متصل می شود. 
این باستان شناس افزود :در حوضچه مستطیل شکل شمالی بنا در دو کنج مخالف آثار حرارت به شکل خاکستر و دودزدگی بر روی اندود گچی دیده می شود که ممکن است این آثار حرارت مربوط به زمان استفاده بنا بوده باشد و یا پس از دست رفتن کاربری و عمر مفید بنا شکل گرفته باشد. 
به گفته بهرام زاده تمام سطوح داخلی بنا اندود گچی دارند که در زمان حیات و بهره وری فضای کارگاهی درون حوضچه ها چندین بار اندود و بازسازی و مرمت شده اند طوری که این مرمت در حوض مرکزی بیشتر از 8 لایه اندود قابل مشاهده است. 
او یافته های دو فصل کاوش باستان شناختی تات 2 را شامل تکه سفال های شاخص دوره تاریخی، یک ظرف به شکل خمره کوچک با علامت و خط پهلوی ساسانی و همچنین عطردان شیشه ای شاخص دوره تاریخی اعلام کرد. 
سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 در خصوص کاربری پیشنهادی فضاهای به دست آمده با توجه به وجود حوضچه ها، آبراهه ها و قرارگیری آثار در بافت منطقه تاکستان که کشت انگور از قدیم در آن صورت می گرفته است گفت: می توان این سازه معماری را به عنوان کارگاه تهیه آب انگور و فرآورده های انگور (چرخشت) معرفی کرد. 
او با اشاره به کارکرد این فضا یادآور شد: انگورها داخل حوضچه های شمالی و غربی له شده و آب حاصل از این فعالیت توسط آبراهه های موجود به داخل حوض مرکزی منتقل و تفاله ها در حوضچه عمیق کوچک تر قرار می گرفت.
بهرام زاده اظهار کرد: با انتقال آب انگور در حوض مرکزی برای جمع آوری محصول در دو طرف بدنه حوض مرکزی دو برجستگی به عنوان جای پا تعبیه شده است که نمونه های مشابه در اندازه کوچک امروزه نیز در برخی از روستاهای این منطقه وجود دارد. 
این باستان شناس تصریح کرد: در مورد تاریخ و زمان ساخت این بنا، بر اساس خط و علامت نقش بسته روی ظرف سفالی و تکه سفال های شاخص می توان این بنا را به دوره ساسانی مربوط دانست. 
وی گفت: استاد مهدی رهبر از باستان شناسان متخصص دوره تاریخی از آثار معماری این محوطه بازدید و با اشاره به مشابهت این آثار با چرخشت های به دست آمده از طاق بستان کرمانشاه و بندیان درگز خراسان شمالی از دوره ساسانی آثار معماری محوطه تات 2 تاکستان را از حیث اندازه، کاربری، سبک و تکنیک معماری در ایران بی نظیر دانست.
سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 افزود: با شناسایی آثار معماری به دست آمده از کاوش فصل دوم پس از ثبت و ضبط، حفاظت و مرمت های اولیه در محوطه انجام گرفت.
بهرام زاده تصریح کرد: ساماندهی پوشش این محوطه نیازمند همکاری مسئولان دانشگاهی و شهری تاکستان است تا در اثر فرسایش محیطی از بین نرود.

. هدف از برگزاری همایش گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی، شناسایی و بررسی راه های توسعه گردشگری پایدار، شناخت پتانسیل های طبیعی، انسانی و جاذبه های گردشگری و ... است.

برچسب ها : گردشگری ، صنعت گردشگري ، توریسم ، مدیریت گردشگری ، توسعه گردشگری ، برنامه ریزی گردشگری ، گردشگر ، موقعیت جغرافیایی ، جغرافیا ، میراث فرهنگی ، جهانگردی ، هنر ، موسیقی محلی، موزه ، آثار باستانی ، صنایع دستی ، فرهنگ ، ژئوتوریسم ، مناطق روستایی ، گردشگری شهری ، گردشگری روستایی ، گردشگری فرهنگی ، گردشگری و محیط زیست ، گردشگری دریایی ، جاذبه های گردشگری ، اکوتوریسم ، صنعت جهانگردی، نخستین همایش بین المللی گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی، نگارش مقاله، طرح مقاله، ایده، مقاله نویسی

 


797
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش