استقبال گیلانی‌های مقیم خارج از کشور جهت بازدید از موزه حکیم نظامی آستارا

31 شهریور 1395

 واحد خبری دومین کنگره بین المللی گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی به نقل از ایسنا از استقبال گیلانی های مقیم خارج از کشور جهت بازدید از موزه حکیم نظامی آستارا خبر داد.

«پردل امیری‌نژاد» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: بنای 108 ساله مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا، سوم خردادماه به‌عنوان نخستین و تنهاترین موزه تخصصی شمال کشور با نام موزه «فرهنگ و آموزش حکیم نظامی» و با هدف معرفی گوشه‌ای از میراث ماندگار گیلان و به خصوص شهرستان آستارا افتتاح شده است.

وی با بیان این‌که این موزه تداعی‌کننده نام، یاد و خاطره بزرگانی می‌باشد که در این مدرسه آموزش داده‌اند و یا از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، افزود: با توجه به این‌که هم‌اکنون برخی اسناد مرتبط با آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت دهه‌های گذشته در غرفه‌های این موزه به نمایش گذاشته شده است، جمع‌آوری و به نمایش گذاشتن اشیا و اقلام بیشتر در برنامه قرار دارد.

امیری‌نژاد در بخش دیگر سخنان خود با اعلام آمادگی میراث فرهنگی جهت نمایش مجموعه آثار خانوادگی در بخش‌های مختلفی از این موزه، از استقبال چشمگیر علاقمندان برای بازدید بخش‌های مختلف این موزه سخن گفت و ادامه داد: از سوم خردادماه تاکنون بالغ بر 500 نفر از این موزه بازدید کرده‌اند که 20 نفر از این بازدیدکنندگان گردشگرانی از کشورهای آلمان، انگلیس و جمهوری آذربایجان هستند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آستارا در خصوص افتتاح نمایشگاه عکس‌های قدیمی که با همت خانواده مرحوم حریری (محقق و نویسنده) هم‌زمان با هفته دولت در این موزه افتتاح شده بود، خاطرنشان کرد: در روز افتتاح این نمایشگاه بالغ بر 200 علاقمند از این موزه بازدید کردند.

وی به استقبال گیلانی‌ها و به خصوص آستارایی‌های مقیم خارج از کشور، جهت بازدید از موزه مدرسه تاریخی حکیم نظامی اشاره کرد و یادآور شد: بسیاری از مراجعه‌کنندگان جهت تحویل اشیا، اسناد و مدارک مربوط به فرهنگ قدیم شهرستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

امیری‌نژاد به حمایت‌ها و پیگیری‌های فرمانداری آستارا و میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همکاری آموزش و پرورش جهت مرمت بنای مدرسه و بازگشایی موزه اشاره کرد و گفت: ساختمان زیبای این مدرسه تاریخی که بنای 650 متر مربعی آن به دوره قاجار برمی‌گردد، با اعتباری معادل 2 میلیارد و 500 میلیون ریال مرمت شده است.

وی در بخش پایانی سخنان خود بنای موزه حکیم نظامی را متعلق به سال 1287 هجری شمسی دانست و یادآور شد: با توجه به پتانسیل‌های مرزی بودن، آستارا می‌تواند ارتباط خود را با حوزه و جغرافیای فرهنگی در فرا مرز جمهوری اسلامی ایران برقرار کند. قابل ذکر است همایش گردشگری، جغرافیا و باستان شناسی در 29 دی ماه سال جاری برگزار می گردد.

برچسب ها : گردشگری ، صنعت گردشگري ، توریسم ، مدیریت گردشگری ، توسعه گردشگری ، برنامه ریزی گردشگری ، گردشگر ، موقعیت جغرافیایی ، جغرافیا ، میراث فرهنگی ، جهانگردی ، هنر ، موسیقی محلی، موزه ، آثار باستانی ، صنایع دستی ، فرهنگ ، ژئوتوریسم ، مناطق روستایی ، گردشگری شهری ، گردشگری روستایی ، گردشگری فرهنگی ، گردشگری و محیط زیست ، گردشگری دریایی ، جاذبه های گردشگری ، اکوتوریسم ، صنعت جهانگردی ، گردشگری الکترونیک ، ET ، طراحی منطقه ای ، طراحی شهری ، شهرسازی ، شهرسازی بومی ، شهرسازی اقلیمی ، شهرسازی مدرن

 

 


763
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش