عضو شورای عالی میراث فرهنگی: گردشگری در کشور سنتی است

16 آذر 1396

بیرجند - ایرنا - عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گردشگری اکنون در کشور سنتی، محدود و پراکنده است.

به گزارش ایرنا غلام حیدر ابراهیم بای سلامی روز سه شنبه در همایش سرمایه گذاری، تولید و اشتغال خراسان جنوبی در بیرجند افزود: مهمتر از مزیت های اقتصادی گردشگری، فقر دانش نسبت به اثرات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این صنعت مهم است که باید جبران شود.
وی با بیان اینکه گردشگری به مهمترین صنعت جهان تبدیل می شود عنوان کرد: صنعت گردشگری از صنعت خودرو پیشی گرفت اما صنعت نفت هنوز از گردشکری جلو است.
وی گفت: سال 2020 یک میلیارد و 800 میلیون نفر در فرآیند میزبانی و میهمانی از مبدا به مقصدی سفر خواهند کرد و صنعت گردشگری به جلو خواهد رفت که در برنامه اکثر کشورها قرار گرفته است.
عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: گردشگری می تواند یکی از ارکان های مهم توسعه پایدار و از زیرساخت های مهم اقتصادی باشد و نخستین کارکردش درآمدزایی، سپس اشتغالزایی، فقرزدایی و پایداری است.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دارای 800 اثر تاریخی ملی و سه اثر ثبت جهانی است افزود: فرهنگ سنتی مردم، کویر و بیابان از جاذبه های گردشگری مهم این استان است.
بای سلامی اظهار کرد: امروز جاذبه های مصنوعی در کشورهایی که فاقد آثار هستند ایجاد می شود در صورتی که خراسان جنوبی دارای ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری است.
وی گفت: این درحالیست که برخی روستاها در حال تخلیه شدن است و این به دلیل بی مسئولیتی است و مقصر آن تک تک خود ما هستیم.
وی تاکید کرد: بیرجند می تواند در زمینه گردشگری فعال باشد به شرطی که به عنوان شهر مقصد اقلیم خاص تبدیل شود.
عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه موقعیت ها و فرصت ها باید تبدیل به تجارت شود افزود: درآمد گردشگری برعکس صنعت نفت ابتدا به دست مردم می رسد اما در صنعت نفت ابتدا به دست دولت می رسد.
وی گفت: در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری که با حضور معاون اول رئیس جمهوری و 11 نفر از اعضای کابینه برگزار می شود پیشنهاد دادیم شورای عالی گردشگری استان ها تشکیل شود که شدنی است و بسیاری از ظرفیت ها آماده است.
وی ادامه داد: در زمینه توسعه و پیشرفت کشور همه جناح ها و گروه های سیاسی هم فکر و هم نظر هستند و این راه و روشی است که همه باید همبستگی داشته باشیم تا منطقه ای آباد داشته باشیم.
بای سلامی سیاست را یک اصل ملی و مهم دانست و گفت: سیاست گذاری به معنای پیشرفت و توسعه کشور مقدم بر هر امر دیگر است.
وی بیان کرد: امروز ساختار تولید و اشتغال در جهان متحول شده و شیوه های سنتی دیگر پاسخگو نخواهند بود.
وی گفت: امروز از مرحله کشاورزی به صنعتی و از صنعتی به خدمات عبور کرده ایم و اکنون در عصر جهانی شدن موضوع های جدیدی در اقتصاد مطرح است که در این بخش بسیار نقش آفرین هستند.
وی افزود: در خراسان جنوبی استعداد معدنی، صنایع دستی و گردشگری زیادی وجود دارد لذا باید بر مبنای استراتژی و برنامه درست این ظرفیت ها را دنبال کنیم.
عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: 2 مشکل کمبود آب و فرصت های شغلی از جمله ابرچالش های امروز جامعه هستند.
همایش سرمایه گذاری تولید و اشتغال استان خراسان جنوبی روز سه شنبه با حضور مقامات کشوری، سرمایه گذاران و سرکنسولگران و دیپلمات های خارجی در سالن اجتماعات شهید رجایی استانداری گشایش یافت.
98 سرمایه گذار از خراسان رضوی از بخش های مختلف صنعت، معدن، عمران، گردشگری، تجارت و اقتصاد محض به استان آمدند و 14 نفر از تهران و 10 سرمایه گذار از سیستان و بلوچستان برای آشنایی با امکانات و قابلیت های این استان مرزی برای سرمایه گذاری در این همایش حضور دارند.
در حاشیه این همایش، نمایشگاه ظرفیت های سرمایه گذاری خراسان جنوبی با حضور ادارات کل صنعت، معدن و تجارت؛ جهاد کشاورزی؛ میراث فرهنگی و اتاق بازرگانی در استانداری خراسان جنوبی برپا شده است.
استان خراسان جنوبی با 11 شهرستان و حدود 800 هزار نفر جمعیت بعد از سیستان و بلوچستان و کرمان سومین استان پهناور کشور محسوب می شود و از قابلیت های اقتصادی ویژه از جمله در بخش کشاورزی، معدن، تجارت مرز و گردشگری برخوردار است.

منبع : ایرنا


477
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش