فعالیت بیش از یک میلیون نفر در صنایع دستی کشور

29 آذر 1396

سنندج - ایرنا - معاون صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت که بیش از یک میلیون نفر در بخش صنایع دستی فعالیت می کنند که از این تعداد 400 هزار نفر در سامانه این سازمان ثبت نام شده اند.

بهمن نامور ‌مطلق روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین هنرمندان کشور در بخش صنایع دستی فعالیت می کنند که با احتساب هنرمندان قالیباف این تعداد به 2 میلیون نفر می رسد.
وی اضافه کرد: با وجود تعداد زیاد هنرمندان بخش صنایع دستی هنوز هم توجه شایسته به این بخش بویژه در حوزه اعتبارات نشده است.
نامور مطلق اظهار کرد: بخش صنایع دستی می تواند در زمینه ایجاد اشتغال، افزایش صادرات غیرنفتی و جذب گردشگری بسیار مهم باشد.
وی با اشاره به اهمیت صنایع در کشور افزود: صنایع‌دستی ایران بسیار ارزشمند است اما برای بهبود این هنر و صنعت باید در خصوص طراحی و کیفی‌ سازی و نیز کاهش قیمت تمام شده برای عرضه در بازارهای بین‌المللی برنامه‌ریزی بیشتری انجام داد.

**ایران رکورددار ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی در دنیا است
معاون صنایع ‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: ایران با ثبت 6 شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی در دنیا رکورددار است.
نامور مطلق افزود: تاکنون شهرهای کشور با قابلیت های مختلف شامل مشهد مقدس شهر جهانی سنگ های قیمتی، اصفهان شهر جهانی صنایع دستی، تبریز شهر جهانی فرش، لالجین شهر جهانی سفال، سیرجان شهر گلیم و مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش در سازمان جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر این 6 شهر، روستای صخره ای کندوان در فاصله 50 کیلومتری تبریز نیز به عنوان نخستین دهکده جهانی ثبت شده است.
نامور مطلق اظهار کرد: در بودجه اولیه سالانه بیش از 10 میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از شهرهای جهانی در نظر گرفته شده است.
به گفته وی این اعتبار برای راه اندازی دبیرخانه دائمی، طراحی و برندسازی و زمینه های تجاری سازی این صنایع دستی هزینه می شود.
وی اضافه کرد: طبق قانون، دولت باید زیرساخت های لازم را برای فعالیت هنرمندان در شهرهای جهانی فراهم کند و به هنرمندان تسهیلات بانکی برای تولید و صادرات پرداخته شود.
روز دوشنبه در آیینی مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش (کفش دستباف) معرفی شد.
در این مراسم همچنین لوح ثبت مریوان به‌عنوان شهر جهانی کلاش رونمایی و این لوح از سوی غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی، به فرماندار و شهردار مریوان اهدا شد.
کلاش پاافزاری با قدمت 2 هزار ساله تهیه شده از مواد طبیعی در محیط مانند نخ و چرم است که با توجه به خنکی و سبکی آن بسیار مورد توجه است و در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد.
کلاش تنها پا افزاری است که دارای خط تقارن است به این معنی که چپ و راست برای آن نیست و برای حفظ این فرم و مدل باید هر چند مدت کلاش را راست و چپ و یا چپ و راست به پا کرد.
پیاده روی با کلاش متناسب با فرم پاها است، کفه آن و قسمت سینه گود پا بر آمده و در پاشنه پا بر جسته این فرم باعث خسته نشدن پاها هنگام پیاده روی می شود.
از نظر زیست محیطی هیچ نوع آلودگی محیطی بعد از استفاده آن ایجاد نمی شود، چون مواد مصرفی آن کاملا طبیعی است و در خاک کمتر از یک سال تجزیه و به عناصر طبیعی خود تبدیل می شود در حالی که سایر پای افزارها چند سال طول می کشد که تجزیه شود.
مواد اولیه مورد نیاز برای کلاش پارچه نخی مانند متقال٬ چلوار٬ نخ تابیده شده٬ پوست٬ یا چرم گاو است.
کلاش بافی علاوه بر مریوان در شهرستان های مختلف استان کردستان شامل سنندج، دیواندره، سروآباد، کامیاران و سقز نیز رواج دارد اما مریوان به علت تعداد فعالان بالا به عنوان مرکز تولید این کفش شناخته می شود.
مریوان در 130 کیلومتری شمال غربی سنندج مرکز استان کردستان و هم مرز با کشور عراق است و تاکنون 51 اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار باستانی کشور ثبت شده است.

منبع : ایرنا


449
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش