احیای کاروانسرای تاریخی نیک پی؛ معطل یک هماهنگی

19 دی 1396

زنجان - ایرنا - کاروانسرای تاریخی «نیک پی» از بناهای دوره صفویه است که با وجود ارزش تاریخی و معماری قابل توجه و ثبت در فهرست آثار ملی آثار، تاکنون هیچ اقدام جدی برای مرمت و احیای آن انجام نشده است.

به گزارش ایرنا، کاروانسرای شاه عباسی نیک پی در فاصله 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان در شهر نیک پی واقع شده است.
این کاروانسرا با توجه به سبک معماری و سیاق تزئینی، براساس اسناد و متون تاریخی، متعلق به عصر صفوی است که در زمان شاه عباس دوم در مسیر یکی از راه های عمده بازرگانی فلات ایران ساخته شد.
کاروانسرای شاه عباسی نیک پی از جمله کاروانسراهای به سبک چهار ایوانی دوران صفویه است. این کاروانسرا با پلان چهارگوش، دارای صحن و میانسرای هشت ضلعی غیرمنظم بوده که گرداگرد آن را حجره های چهارده گانه در بر گرفته است.
کاروانسرای شاه عباسی نیک پی دارای یک فضای ورودی در ضلع شرقی است که در دو طرف آن حجره های نگهبانان به صورت قرینه قرار دارد، طاق ها و قوس ها در این اثر تاریخی به صورت ضربی اعمال شده است و عنصر قرینه سازی به زیباترین شکل مطابق الگوی رایج در معماری سنتی فلات ایران در آن به چشم می خورد.
از جمله خصوصیات بارز در این اثر تاریخی وجود فضاهای چهار ضلعی صحن و میانسرای مرکزی برای دستیابی به سایر فضاهای داخلی مانند انبارها و اصطبل است. در حال حاضر بخش هایی از این بنا تخریب و در بخشی از آن نیز بدون توجه به پلان اولیه آن، مسجدی بنا شده است.
هم اکنون مالکیت کارونسرای تاریخی نیک پی همانند سایر کاروانسراها متعلق به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه طی پنج سال گذشته در چند مرحله، عملیات مرمت در کاروانسرای شاه عباسی نیک پی انجام شده است، گفت: این بنا در زمان حاضر چند تکه شده و بخشی از آن در اختیار اوقاف و بخش هایی هم توسط افرادی تصرف شده است.
مهرداد عسکریان ادامه داد: برای مرمت کامل و اساسی کاروانسرای نیک پی معطل رفتار اوقاف هستیم چرا که مالکیت اصلی این بنا با این سازمان است.
وی به ضرورت مشارکت اوقاف برای رسیدگی به وضعیت این بنای تاریخی تاکید کرد و گفت: هر نوع اقدام اساسی و یا جذب سرمایه گذار برای مرمت کاروانسرای نیک پی در گرو نقش آفرینی سازمان اوقاف است و این امر می تواند از راه های مختلف همچون واگذاری موقت بنا انجام شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان نیز به ضرورت همراهی سازمان اوقاف و امور خیریه در مرمت و نگهداری برخی آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: کاروانسراهای تاریخی از جمله بناهای تاریخی هستند که بنا به دلایلی در اختیار مجموعه اوقاف و امور خیریه قرار داده شده اند و اگر اوقاف پای کار باشد، میراث فرهنگی آمادگی دارد تا عملیات مرمت کاروانسرای شاه عباسی نیک پی را انجام دهد.
فرهاد نعمتی آذر افزود: مطابق قانون، هر گونه دخل و تصرف در بناهایی که در فهرست ملی آثار تاریخی کشور ثبت شده اند، باید با هماهنگی و نظر میراث فرهنگی انجام شود، بنابراین امیدواریم در خصوص کاروانسرای شاه عباسی نیک پی نیز شاهد همکاری اوقاف باشیم.
معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه هیچ ممانعتی ازسوی این مجموعه برای احیای کاروانسرای نیک پی وجود ندارد، گفت: در آخرین جلسه ای که برای رسیدگی به وضعیت کاروانسرای تاریخی نیک پی با حضور یکی از نمایندگان مردم زنجان در مجلس برگزار شد، تصمیم برآن شد تا این بنا به صورت اجاره دراختیار شهرداری نیک پی قرار داه شود ولی این موضوع تاکنون به نتیجه نرسیده است.
داود قاسملو افزود: اکنون مشغول رایزنی و مذاکره با یک شرکت خدمات جهانگردی هستیم و درصورت رسیدن به توافق، عملیات احیای کاروانسرا برعهده این شرکت قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: واقعیت ماجرا این است که تاکنون نه مجموعه اوقاف و امور خیریه استان، نه اداره کل میراث فرهنگی و نه شهرداری نیک پی اقدام جدی در باره احیای کاروانسرای تاریخی نیک پی نداشته اند و جلسات رسیدگی به وضعیت این بنا بیشتر در سطح کارشناسان انجام گرفته و خروجی موثری نداشته است.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه اوقاف و امور خیریه استان آماده هر گونه همکاری با میراث فرهنگی و شهرداری نیک پی برای احیای بنای کاروانسرا می باشد و این امر مستلزم تفاهم و هماهنگی مدیران ارشد دستگاه های دخیل در موضوع است

منبع : ایرنا


616
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

 

پوستر کنفرانس گردشگری، جغرافیا، باستان شناسی
تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

معرفی مفاخر
پروفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا

محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد.پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود...


ادامه مطلب ...

مرکز همایش